Dnes už škola nestačí

Personalisté kladou stále vyšší nároky na znalosti a dovednosti, které jsou nad rámec školního vzdělání, a celoživotní učení se tak stává nutností. Pokud vaše dosavadní znalosti nestačí požadavkům současného pracovního trhu nebo chcete jen předčit své kolegy, je vhodné uvažovat o doplnění vzdělání či o rekvalifikaci. A jaké jsou možnosti mimo samostudium?

 soustředěná studentka

Vysoká škola

Na vysokou školu se hlásí zejména studenti po maturitě, ale studium vysoké školy není vyloučeno ani pro pracující. Existuje spousta oborů, které se dají vystudovat prezenčně při plném pracovním úvazku, obzvlášť pokud máte flexibilní pracovní dobu. Jestliže se na prezenční (denní) studium necítíte, většina vysokých škol už dnes nabízí kombinovanou (dálkovou) formu, přičemž výuka probíhá jednou až dvakrát měsíčně, a to většinou o víkendech. Jestliže se rozhodnete studovat vysokou školu, počítejte s tím, že je to běh na dlouhou trať a je nutné se studiu opravdu věnovat.

 

Rekvalifikační kurzy

Rekvalifikační kurzy trvají v řádu měsíců a jsou vhodné pro ty, kteří uvažují o rozšíření současné kvalifikace nebo o změně profesního zaměření. Rekvalifikaci může provádět pouze vzdělávací zařízení akreditovaná ministerstvem školství, které je oprávněné vydávat osvědčení s celostátní platností. Takový kurz je zakončen zkouškou před zkušební komisí a skládá se zpravidla z teoretické a praktické části.

 brýlatá čtenářka

Online kurzy

Pokud máte nepravidelnou pracovní dobu nebo jste hodně vytížení, mohou být pro vás dobrým řešením různé online programy. Mají široké zaměření a jsou buď zcela zdarma nebo cenově dobře přijatelné. Některé servery vám po úspěšném absolvování vystaví i certifikát.

 

Zájmové kurzy pro dospělé

S různými zájmovými kurzy se v posledních letech roztrhl pytel. Získávat nové dovednosti je dnes velmi populární a zdokonalovat se můžete téměř v jakékoli oblasti. Vybírejte takové, které vám jsou blízké. Kromě různých pohybových aktivit jsou v současné době nejvíce oblíbené jazykové lekce a různé tvůrčí workshopy.

5 měsíci ago