Je vhodné děti trestat? A jak vlastně?

Ten, kdo má nějakou zkušenost s dětmi (ať už vlastními, nebo cizími) dobře ví, co jejich výchova a třeba jen občasné hlídání obnáší. Chce to hodně trpělivosti, obezřetnosti a také starostlivosti.A taková výchova si žádá někdy i razantnější způsob přístupu k danému problému. Obzvláště, když děti zlobí a jediné co na ně zabírá je udělit jim výchovný trest. Ovšem je to opravdu výchovný?
našpulené rty

Děti by měli cítit z trestu pocit viny, ne trápení

Pokud jste se už rozhodli jít cestou, že své děti potrestáte, musíte si pečlivě zvolit, jaký druh trestu pro ně vyberete. Fyzické násilí nikdy nevede k ničemu dobrému, ale většinou plodí jenom další násilí. Výchovné plácnutí po zadku, nebo po ruce se ovšem do tohoto druhu fyzických trestů moc nepočítá. Neměli byste za žádnou cenu však překročit hranice vašeho vzteku a mlátit vaše děti hlava nehlava, ať už udělali cokoliv. Potrestat jich můžete tak, že jim dočasně vezmete jejich oblíbenou hračku, nepustíte jim pohádku, nebo jim nedáte sladkosti. Věřte, že v dětských očích je někdy opravdu minimum, ten nejhorší způsob potrestání.

Je v pořádku děti trestat?

Nabízí se otázka, jestli je v pořádku udělit dětem nějaký druh potrestání. Dalo by se uvést, že je i není. Dítě musí z vašeho postupu cítit vážnost situace, která nastala, ale za žádnou cenu by z vás nemělo cítit strach, anebo si myslet, že ho nemáte rádi. Vypozorujete to celkem snadno, když nastane situace, kdy bude vědět, že se nazlobíte. Nesmíte zapomínat na fakt, že děti jsou dětmi a k jejich způsobu života zlobení bezpochyby patří. Někdy se stane, že udělají něco zcela neúmyslně a je nesmysl je hned postavit do kouta a křičet na ně. Vždy volte formu trestu přiměřeně.
naštvaný kluk
Dnešní doba je spíše více benevolentní co se výchovy týče, takže se tresty spíše udělují rodičům, než dětem. Vychovávat své dítě můžete samozřejmě po svém, ale mějte vždy na paměti, že se jeho výchova nesmí vymykat zdravému přístupu. Proto předtím, než dítěti za něco vynadáte, zhluboka se nadechnete a počítejte do pěti.

1/5 - (7 votes)
1 rokem ago