Využijte k hubnutí sílu podvědomí


1. Pořiďte si menší nádobí a kupujte potraviny v menším balení

Vypadá to neuvěřitelně, ale na naši tělesnou hmotnost může mít značný vliv objem kastrolů a velikost talířů. Dosvědčují to výzkumy. Máme tendenci sníst celé balení nebo vše, co vidíme na talíři. Proveďte malou změnu a můžete dosáhnout velikých výsledků.  Vnímání lze snadno ovlivnit. Zkuste dát 200 g těstovin na malý nebo velký talíř. V prvním případě to bude vypadat jako velká porce, ve druhém případě jako menší předkrm.

2. Naberte si o 20 % méně jídla

Pokud toho sníme o 30 % méně, nebudeme se cítit dobře. Většina lidí však nepociťuje újmu při snížení porce o 20 %. Také to dokázaly výzkumy. Jezte až do chvíle, kdy se budete cítit z 80 % syti. Nebo jinak: přestaňte jíst v momentu, kdy přestanete mít hlad, ne až tehdy, kdy se cítíte plní.

jídlo

3. Dejte si všechno jídlo na talíř už předem

Pokud si někdo dá na talíř všechno jídlo hned na začátku, podle průzkumů toho sní mnohem méně než člověk, který si vezme málo a pak si několikrát přidá.

4. Udržujte si přehled o tom, co jste už snědli

Když uvidíte prázdné obaly od snědených potravin, na talířku kosti od kuřecích stehýnek nebo ryb a po pití prázdné sklenice, přiměje vás to s konzumací dříve přestat. Tato rada se osvědčuje zvláště na různých oslavách, večírcích a párty. Při těchto příležitostech rádi zapomínáme, kolik jsme toho již spořádali.

zelenina

5. Během jídla se nerozptylujte jinými činnostmi

Bylo zjištěno, že lidé, kteří při obědě poslouchali rádio, toho snědli o 15 % více než ti, kteří jedli v tichu. Televize působí v tomto směru ještě hůře. Někdo čte při jídle noviny, píše textové zprávy nebo surfuje na mobilním internetu. Kvůli těmto nevědomým zlozvykům toho sníme zbytečně moc a nevnímáme, co do sebe házíme. Uvědomte si svoje vlastní zlozvyky při jídle a začněte jíst více vědomě.

6. Ve společnosti druhých lidí jezte co nejpomaleji a začněte jíst až jako poslední

V přítomnosti druhých lidí mámetendenci jíst déle. Navíc ztrácíme přehled o tom, kolik jsme toho snědli. Máme také tendenci přizpůsobovat se tempu konzumace ostatních a sníst stejné množství jídla. Proto začněte jíst jako poslední a co nejpomaleji, aby vás to nenutilo si přidávat nebo si objednávat další jídla jen kvůli tomu, že náš protějšek ještě jí.

7. Nezdravé jídlo schovejte, zdravé umístěte na viditelném místě 

Jak se říká: Co oči nevidí, to srdce nebolí. Naši pozornost poutají objekty v našem zorném poli či dosahu. Proto schovejte všechny sladkosti a nezdravá jídla. Pokud možno je vůbec nekupujte.
Naopak, pokud si chcete vytvořit zdravý návyk jíst více zeleniny, nakrájejte si zeleninu do misky a umístěte ji na viditelném místě.

delikatesa

8. Udělejte si z jídla rituál

Mějte z jídla potěšení, těšte se a ně, plně si je užijte. Jezte s radostí, ne s pocitem viny. Berte jídlo jako rituál, který vyžaduje vaše plné soustředění. Církev má zvyk žehnat na velikonoční pondělí pokrmy a věřící se před jídlem modlí. I když nejste věřící, můžete v duchu poprosit, aby vám jídlo dodalo energii, sílu, zdraví, a poděkujte za to.
Pomůže také stravování na vyhrazeném, esteticky upraveném místě. Příjemná restaurace, stůl s prostřeným ubrusem a s vázou kytiček uprostřed, v případě příznivého počasí stolování na zahradě. Nejezte za chůze, u televize, nad klávesnicí počítače. 

9. Zkuste strategii „polovina talíře“

Oblíbené jídlo nemusíte vyřadit úplně. Podvědomí lze oklamat i kompromisem. Dejte si hranolky s tatarkou nebo kečupem jen na polovinu talíře, na druhou umístěte zeleninu nebo salát.

10. Zamilujte se, nebo zlepšete kvalitu svých současných vztahů

Jak je známo, zamilovaní zapomínají na jídlo. Řada lidí naopak jídlem kompenzuje svou vnitřní prázdnotu a osamělost. Buďte šťastní, milujte, teprve pak jezte. Nesnažte si svou cestu ke štěstí a potřebu vztahů projíst.

1 rokem ago