Jak se liší hypotéka na pozemek od té na dům

Pokud si chceme pořídit jakoukoliv nemovitost, avšak nemáme dostatek peněz, pak je nejběžnějším řešením hypotéka. Ta se od klasické půjčky liší tím, že má podstatně nižší úroky, avšak peníze musí být použity na daný konkrétní účel.

Samozřejmě jí existuje mnoho nejrůznějších druhů a typů. Ty se také mohou dělit podle různých kritérií. Jedním z nich je i to, na co jsou určeny. Příkladem toho může být hypotéka na pozemek https://www.nebankovni-hypoteky-uvery.cz/. Ta slouží konkrétně k tomu, abychom si pořídili stavební či jiný pozemek.

rostoucí ceny nemovitostí

Je jasné, že ta není příliš obvyklá. Přeci jen, naprostá většina z nás si kupuje již hotový dům či byt, spíše než stavební či jiný pozemek. Pokud však přeci jen toužíte po kusu vlastní půdy, na které si postavíte dům svých snů, je potřeba vzít do úvahy několik věcí.

Předně, je sice pravda, že cena pozemků je nižší než cena domů či bytů, z pochopitelných důvodů. To znamená i nižší hypotéku a kratší dobu splácení. Avšak je nutné si uvědomit, že na něm budou potřeba další práce, které náklady zvednou.

schválení hypotéky

Pokud jej budeme chtít využít ke stavbě domu, pak nejprve musíme zjistit, zda je k tomuto účelu skutečně určen. To zjistíme v městském plánu výstavby. Pokud jsou zde zavedeny i elektrické, vodovodní a kanalizační sítě, je to rozhodně plus.

Avšak stavba domu není levnou záležitostí, a to ani v případě, že vše budeme dělat sami. Stále je potřeba materiál a nářadí, což není nejlevnější položka. O vyběhávání nejrůznějších povolení na úřadech ani nemluvě. A pokud nemáte dost peněz ke koupi pozemku, skutečně budete mít dost na to, abyste si na něm postavili bydlení?

Samozřejmě, v hypotéce může být zahrnuta i cena výstavby, avšak tím se značně zvýší částka, kterou budete muset splácet. Pokud se navíc v průběhu doby značně zvýší ceny materiálu, jako se to stalo nyní, budete mít velký problém.

Je tedy jasné, že to není tak jednoduché. V mnoha případech je lepší koupit rovnou hotový dům – je to v konečném důsledku levnější a pohodlnější.

2 roky ago