Jak řešit narůstající ceny energií?


Vysoké ceny energií nás zasáhly v podstatě nepřipravené. Nikdo z nás nepočítal s tím, že by se za tak krátkou dobu mohly tyto ceny až tak zvednout. Ale je to tak. Ekonomická situace nám bohužel nepřeje, jak můžeme vidět i na vysoké inflaci. Světová ekonomika se ještě nestačila ani vzpamatovat s rány, kterou jí zasadil covid-19 a nyní ji výrazně ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu. Pro nás všechny to znamená, že si budeme muset sáhnout více do kapsy.

Snažte se šetřit. Mnozí lidé už teď nemají z čeho a žijí od výplaty k výplatě. To je smutná pravda. Ale pokud tu možnost máte, snažte si měsíčně odkládat alespoň malou částku, kterou si určíte na zaplacení vyúčtování za energie. Je možné, že ji nakonec ani nebudete potřebovat, jelikož vaše vyúčtování bude příznivé. To záleží na mnoho faktorech. Fixace, dodavatel, vaše spotřeba…přesto je lepší být připraven.

žárovka

Dělá vám problém už jen platit zálohy, které vám váš dodavatel nastavil? Zkuste se poohlédnout po jiném dodavateli. Zatím co dříve nebyl problém, změnit dodavatele plynu či elektřiny, dnes to pro vás bude těžká zkouška trpělivosti. Většina dodavatelů nyní nepřijímá nové klienty a ti, kteří ano, si stanovují na zálohy opravdu vysoké částky. Přesto, když vytrváte, se vám může podařit najít výhodnější možnost, než máte teď.

Pokud vám chybí finance na zaplacení energií, zkuste zažádat o pomoc stát, a to formou sociálních dávek, na které byste mohli mít nárok. O sociální dávky se žádá na Úřadu práce ČR. Konkrétně vám může pomoci příspěvek na bydlení, který pomáhá občanům hradit náklady na bydlení, pokud na ně nemají dostatečné příjmy.

solární panely

Zamyslete se nad zařízením alternativních zdrojů energie. Ty v poslední době rostou na popularitě, a není divu. Mohou vám pomoci ušetřit opravdu vysoké částky. Velmi oblíbené pro svou cenu a jednoduchost jsou solární panely. V Brně a okolí vám instalaci může zajistit služba sociální panely Brno.

2 roky ago